Centrum Koordynowanej Opieki Zdrowotnej 

Centrum Koordynowanej Opieki Zdrowotnej to nowoczesne centrum rozwijające organizację opieki koordynowanej uwzględniającej ambulatoryjne formy opieki zdrowotnej z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć telemedycyny i informatyzacji służby zdrowia.

Koncepcja utworzenia centrum powstała na kanwie doświadczeń UM w Łodzi wynikających z realizacji projektów badawczych, edukacyjnych oraz związanych tematycznie z zarządzaniem w ochronie zdrowia. Najważniejsze z nich to:

Service-design:

Uniwersytet Medyczny w latach 2015-2016 zrealizował projekt funkcjonowania Centrum w oparciu o metodologię service design, we współpracy z norweską firmą DraumDesign. Efektem projektu jest powstanie koncepcji funkcjonalno-użytkowej, skonsultowanej przez ekspertów z zakresu zarządzania ochroną zdrowia, pracowników uczelni oraz przyszłych użytkowników (seniorów) Centrum. Projekt nie tylko zakłada rozwiązania funkcjonalne, ale przede wszystkim prezentuje drogę użytkowania przez świadczone usługi Centrum, uwzględniając „punkty zapalne”, zdiagnozowane problemy i proponuje ich praktyczne, zgodnie z opinią użytkowników, rozwiązania.

Studia podyplomowe:

Uniwersytet Medyczny w Łodzi od 2016 uruchomił kierunek Koordynowana Opieka Senioralna. Ten innowacyjny proces kształcenia (jedyny w kraju), łączy wiedzę medyczną, wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej, a także nauk społecznych.

Studia prowadzone są przy czynnym współudziale pracodawców z regionu, zatem absolwenci mają realne szanse na zdobycie wykształcenia odpowiadającego potrzebom potencjalnych pracodawców, a także na znalezienie pracy zaraz po ukończeniu studiów.

Ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne:

W 2016 roku UMED na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia wykonał analizę procesów decyzyjnych w jednostce chorobowej: nadciśnienie tętnicze. Jednocześnie zaprojektowano, z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, optymalną ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną. Rozwiązanie może być z powodzeniem implementowane do praktyki koordynowanej opieki i multiplikowane w warstwie metodycznej dla innych jednostek chorobowych. Aktualnie trwają prace nad dziesięcioma kolejnymi chorobami przewlekłymi – na zlecenie NFZ.

Centrum referencyjne zdrowego starzenia:

W 2016 roku województwo łódzkie otrzymało status centrum referencyjnego European Partnership for Active and Healthy Ageing (EIPAHA). EIP AHA to inicjatywa Komisji Europejskiej, polegająca na współpracy między Komisją Europejską a krajami, regionami, przemysłem, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami reprezentującymi osoby starsze i pacjentów. Oparte na współpracy partnerstwo, ma na celu poprawę zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym. Status ośrodków referencyjnych ds. aktywnego i zdrowego starzenia się, posiadają 74 europejskie konsorcja, przede wszystkim z Europy Zachodniej. Uniwersytet Medyczny w Łodzi aktywnie współpracuje z ośrodkami referencyjnymi z Coimbry (Portugalia) Groningen (Holandia) i Kampanii (Włochy)

Łódzki Ośrodek Referencyjny będzie jedynym w Polsce i jedynym z dwóch w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • Zakład Patologii
  • Blok operacyjny z salą wybudzeń