Badania i Innowacje

Uniwersytet Medyczny w Łodzi to także działalność badawcza skupiona wokół Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz 3 wiodących szpitali akademickich: Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1, im. N. Barlickiego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów. W bazie uniwersyteckiej w ciągu roku prowadzi się ok 140 komercyjnych oraz niekomercyjnych badań klinicznych.

Kreowaniem i promowaniem innowacyjnych projektów badawczych, jak również współpracy przemysłu i nauki, zajmuje się Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które wykorzystując wiedzę i potencjał ludzi, buduje pomost pomiędzy nauką i badaniami a biznesem. Głównym celem działalności CIITT UM jest  szerokorozumiana współpraca naukowców i przedsiębiorców z Polski i zagranicy, reprezentujących różne dziedziny.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to kompleksowe i systemowe rozwiązania w zakresie planowania, zarządzania realizacji badań klinicznych. Bliska współpraca z placówkami POZ, ze szpitalami uniwersyteckimi i innymi partnerami klinicznymi jest elementem tworzonej sieci badawczej.

+ dowiedz się więcej

Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz profilowany jest na  wykonywanie projektów wczesnych faz obejmujących większość obszarów medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii – po zakończeniu drugiego etapu budowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM (2018-2023) i utworzeniu Akademickiego Ośrodka Onkologicznego. Do dyspozycji badaczy zostaje udostępnione miejsce, w którym w pełnym rygorze oraz z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur mogą być prowadzone badania 1. fazy. Ośrodek został zaprojektowany w taki sposób, aby spełniać wymogi dla prowadzenia badań wczesnych faz oraz dzięki lokalizacji w kompleksie Centralnego Szpitala Klinicznego zapewnić pacjentom jak największe bezpieczeństwo i wygodę.

Celem działania CWBK jest ścisła współpraca ze Szpitalami Uniwersyteckimi w celu zwiększenia liczby badań klinicznych prowadzonych w Szpitalach Uniwersyteckich, co umożliwi zaoferowanie leczonym w nich chorym dodatkowych, innowacyjnych opcji terapeutycznych. CWBK ma stać się jednostką pozyskującą z rynku komercyjne badania kliniczne, kontaktującą sponsorów z badaczami, negocjującą umowy i wspierającą badaczy
w prowadzeniu badań a w przyszłości poprzez powstały w ramach działania projektu system informatyczny, szybko i rzetelnie przeprowadzającą proces feasibility.

Funkcjonujące od 2015 r. Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (Wcześniej Sekcja ds. Badań Klinicznych i Centrum Badań klinicznych) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zatrudnia obecnie łącznie ponad 40 osób zatrudnionych
w ramach konkretnych projektów i im dedykowanych, w tym:

  • dyrektora
  • zastępcę dyrektora do spraw administracyjno-prawnych
  • zastępcę dyrektora do spraw naukowo-medycznych
  • 7 koordynatorów ds. zapewnienia jakości i bezpieczeństwa badań klinicznych – nadzorujących przebieg prowadzonych przez CWBK badań niekomercyjnych w roli Sponsora
  • 3 koordynatorów ośrodków badawczych
  • 2 koordynatorów nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii
  • Koordynatora aptecznego
  • Pielęgniarza koordynującego
  • Koordynatora logistyki badanego produktu leczniczego
  • Specjalistę do spraw jakości
  • Prawnika
  • Pielęgniarki
  • Lekarzy pełniących rolę współbadaczy

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych blisko współpracuje z Zakładem Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej w zakresie analizy danych
i projektowania badań.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi prowadzi rocznie ok 600 eksperymentów medycznych przyczyniając się do powstawania innowacji medycznych, których znakomita większość znajduje swoje zastosowanie w praktyce.  Dodatkowo w bazie Uniwersytetu Medycznego rocznie prowadzi się ok. 132-140 badań klinicznych komercyjnych oraz aktualnie 4 niekomercyjne badania kliniczne finansowane z ABM, w którym UM w Łodzi pełni rolę sponsora oraz 7 badań niekomercyjnych prowadzonych w roli konsorcjanta. UM posiada doświadczenie w realizacji badań klinicznych pełniąc rolę min. : Sponsora Krajowego(NCC), Academic Research Organisation (ARO), Contract Research Organizations (CRO) lub przedstawiciela ośrodka Site Management Organisation (SMO).

Współpraca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z innymi ośrodkami akademickimi oraz partnerami biznesowymi w kontekście realizacji wspólnych badań klinicznych prowadzi do wymiany doświadczeń, transferu wiedzy do gospodarki oraz jest kluczem do rozwoju medycyny translacyjnej. Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest partnerem EIT Health (w obszarze Innowacji na rzecz zdrowia i aktyw. starzenia) i członkiem Europejskiej Sieci Infrastruktury ds. Badań Klinicznych (ECRIN, międzynarodowa organizacja wspierająca
i łącząca partnerów naukowych w celu prowadzenia międzynarodowych badań klinicznych w Europie) oraz będącej jej częścią Polskiej Sieci Infrastruktury ds. Badań Klinicznych (POLCRIN).

Centrum Innowacji i Transferu Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii to ośrodek ekosystemu innowacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dysponujący szeregiem narzędzi służących budowaniu relacji między nauką a biznesem.

+ dowiedz się więcej

Centrum mieści się w budynku MediHUB – nowatorskiej inwestycji, której celem jest stworzenie środowiska facylitującego powstawanie i rozwój innowacyjnych start-upów poprzez skondensowanie niezbędnej wiedzy, narzędzi i usług w jednym miejscu. Poprzez zapewnienie kompleksowej opieki pomysłodawcom, poczynając od walidacji merytorycznej z udziałem mentorów, poprzez pomoc administracyjno-prawną, wsparcie w zakresie ochrony własności intelektualnej, dostęp do prototypowni, jak również możliwość korzystania z przestrzeni biurowej, ekosystem MediHUB gwarantuje swoim podopiecznym możliwość konkurowania na rynkach lokalnych i globalnych.

  • Pomysłodawcom oferujemy udział w naszym programie akceleracyjnym – ścieżkę rozwoju innowacji od pomysłu do własnego biznesu;
  • Start-upom oferujemy pomoc w skalowaniu biznesu i wsparcie w rozwoju produktu przy wsparciu specjalistów;
  • Naukowcom oferujemy wsparcie w komercjalizacji prac naukowych i zapewnienie ochrony własności intelektualnej;
  • Przedsiębiorcom oferujemy dostęp do naszej bazy innowacyjnych technologii, a także szereg usług laboratoryjnych, badawczych i doradczych.

MOLecoLAB – Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych

Projekt jest realizowany w okresie grudzień 2018 – grudzień 2021 i zakłada budowę nowoczesnego obiektu badawczo-naukowego będącego przedsięwzięciem o charakterze interdyscyplinarnym, skupiającym w jednym miejscu wysokospecjalistyczny potencjał naukowy oraz środowisko zewnętrzne, w tym m.in. przedstawicieli jednostek innych niż naukowo-badawcze oraz przedstawicieli otoczenia społeczno-biznesowego.

Projekt BRaIn – BADANIA ROZWÓJ INNOWACJE W ŁÓDZKIM KAMPUSIE BIOMEDYCYNY I FARMACJI

Projekt wpłynie na intensyfikację współpracy jednostek naukowo-badawczych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a co za tym idzie budowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych. BRaIn realizowany będzie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego oraz przy ul. Muszyńskiego 1